• 0 561 612 84 00
 Neden Seo Uyumlu Makale Kullanmalıyız?

Neden Seo Uyumlu Makale Kullanmalıyız?

Hazırlanmış olan internet sitesinin arama motorları bakımından üst seviyelere çıkması, arama yapıldığında üst sıralarda çıkması için seo uyumlu makale diğer bir anlamda semantik nitelikteki makale oldukça önem arz etmektedir.

Seo Uyumlu Makale Nedir? Nasıl Yazılır?

SEO, arama motoru optimizasyonu olarak da bilinmekte olup, arama motoru sonuçlarının listelendiği sayfada (SERP) organik anlamda trafiği arttırma uygulaması olarak tanımlanabilmektedir. Doğrudan aramadan elde edilen trafiğe verilen ad olan organik trafik; bütün anahtar kelimeleri içeren seo çalışmaları ile düzenlenmektedir.

Örnek üzerinden açıklamak gerekirse, ana yemek tarifleri için bir blog başlatıldığını ancak ilgili internet sitesinin organik arama sonuçları bakımından üst sıralarda yer almadığını düşünmek gerekmektedir. Bu sonucun yaşanmasına sebep olabilecek nedenlerden bir kaçını şöyle saymak mümkündür: Rakiplerin çok daha iyi içeriklere sahip olması, ilgili sitedeki yazılarda zayıf anahtar kelime kullanılıyor olması, kötü link oluşturma uygulamaları kullanılıyor olması, kullanıcı deneyiminin iyi olmaması, yüklenme süresinin yavaş olması gibi sebeplerdir. Dolayısıyla arama motorlarının sonuç sayfalarında üst seviyelere çıkmak için öncelikle arama motorlarının ve sonuç listeleme sisteminin nasıl çalıştığını anlamak gerekmektedir. Bu anlamda, arama motorlarında yapılan aramalardaki yazıların üst sıralarda görünmesini ve internet sitesine trafik çekmek adına yazı yazarken uygulanan kurallar dizisine seo uyumu, seo uyumlu olarak yazılmış olan semantik nitelikteki yazılara ise seo uyumlu makale denilmektedir. Söz konusu seo kurallarına ne kadar uyulur ise, içeriğin ve internet sitesinin o denli üst sıralarda olması sağlanacak ve trafik artacaktır.

Seo Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

Anahtar Kelime Analizi: Seo uyumlu makale yazmak için öncelikle içeriğin genel hatlarıyla hangi konu ile ilgili olduğunu, içerikte hangi kelimelere yer verileceğini, kullanıcıların ya da arama yapan kişilerin genel anlamda içerik ile ilgili hangi anahtar kelimeleri kullanarak arama yaptıklarını incelemek gerekmekte ve yazılacak içerikte hangilerinin kaç kere geçeceğini belirlemek gerekmektedir.

Anahtar Kelime Kullanımı:

Hangi anahtar kelimelerin kullanılacağına ilişkin belirlemeler yapıldıktan sonra, yazmaya başlanabilmektedir. İçeriği yazarken anahtar kelimelerin yazı içerisinde belirli oranlarda kullanmak gerekmektedir. Söz konusu oran genel anlamda yüzde 1,5 ila 2 arasındadır. Yani 100 – 150 kelimelik bir makalede 2 adet anahtar kelime kullanımı yeterli olurken 1000 kelimelik bir makalede 15-20 arasında anahtar kelime dağılımı sağlanmalıdır. Anahtar kelime kullanımında dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da şudur ki; anahtar kelimeler ardı ardına kullanılmamalıdır. Kullanılacak olan hedef anahtar kelimelerin benzer ve yakın anlamlı kelimelerinin de içerik içerisinde kullanılmasına özen gösterilmesi gerekmektedir.

İçerik Girişi:

İçeriğin giriş bölümünde mutlaka anahtar kelime kullanımına yer verilmeli, yazının genel anlamda ne anlattığından bahsedilmelidir. Giriş, her makalede olduğu gibi oldukça önemli bir bölüm olup okuyucunun tüm makaleyi okuyup okumaması hususunda ikna olmasını sağlamaktadır. Dolayısıyla içeriğin giriş bölümünde ilham verici, teşvik edici nitelikte ifadeler kullanılması, anahtar kelimelere yer verilmesi, gerçeklerin ve rakamların paylaşımı, makalenin önemine ilişkin bilgiler verilmesi faydalı olacaktır.

Bu konuların yanında; içerikte yazılan başka yazılara ilişkin link verilmesi, içerikte resim kullanımı, url kullanımı da tercih edilebilir seçenekler arasındadır. Yazılan makalenin ne kadar uzun olması gerektiği hususunda; makalenin uzunluğu her konuya göre farklılık arz edebilmektedir. Örnek vermek gerekirse; hukuka ilişkin bir konuda 1000 kelimelik bir makale dahi az olarak anılabilir iken kimi konularda 300 kelimelik makaleler yeterli olabilmektedir. Bu konuda yazılacak içeriğe ilişkin konu en akıcı ve sıkıcı olmayacak şekilde nasıl anlatılabilir ise o uzunlukta bir yazı tercih edilmelidir.

Neden Seo Uyumlu Makale Kullanmalıyız? Seo Uyumlu Makalenin Önemi Nedir?

Sosyal medyanın oldukça ciddi gelişim göstermesi ve dünya genelinde yaygınlaşmasıyla birlikte seo uygulamaları önemini yavaş yavaş yitiriyor gibi gözükse de Google tarafından yapılan son hamleler ile seo ve sosyal medya mücadelesi halen devam etmektedir. Dolayısıyla Google bakımından seo uyumlu makalelerin, semantik özellikli içeriklerin önemini halen koruduğu görülmektedir. Bu anlamda büyük kuruluşlar, stratejilerini ziyaretçinin paralı reklamlar ya da arama motorları aracılığı ile bulmak, ardından ise sosyal medya aracılığıyla müşterinin takipçi listesine alınmayı sağlamak üzere kurmaktadır.

Dolayısıyla seo uyumlu makale, günümüzde olduğu gibi önümüzde ki süreçte de ihtiyaç olacaktır. Hazırlanan internet sitesinin ve içeriklerinin arama motorlarında üst sıralara çıkmasını sağlayan seo uyumlu makale; söz konusu internet sitesini ve içeriği yükseltici niteliktedir. Seo uyumlu makale yazımına ilişkin detaylara dikkat edilerek içerik hazırlanması durumunda, istenilen verim elde edilebilmektedir. Seo uyumlu makale yazımında önem verilmesi gereken en önemli noktalardan birisi özgünlüktür. İçerikte kopya içerik olmaması, akıcı bir dille yazılması, doğru anahtar kelimelerin kullanılması, içeriğin arama motorlarında üst sıralarda görüntülenmesini sağlayacaktır.

user1

İster işletme sahibi olun, isterseniz bir blog sahibi kaliteli ve deneyimli ekibimiz ile birlikte SEO, LSİ ve SEMANTİK hizmetini en uygun fiyatlar ile veriyoruz.

Benzer Yazılar
Grammarly Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Grammarly, makalelerin veya içeriklerin seo uyumu için gerekli olan özgünlük ve dil bilgisi kontrolü için aranan siteler arasındadır. Makale...

devamı
Kopya Kontrol – Makale Kontrol Araçları

Kopya kontrol siteleri, adından da anlaşılabileceği üzere yazılan makalelerde ya da içeriklerdeki kopya kontrolünü sağlamaktadır.

devamı
Podcast Yayını Nasıl Yapılır?

Son dönemlerde oldukça popüler olan ve bize istediğimiz zaman durdurup devam etme hizmeti sağlayan konuşmacıların yeri geldiğinde güldürdüğü yeri...

devamı
Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Yorum Gönder
× Nasıl yardımcı olabilirim?