• 0 561 612 84 00
 Semantik Özellikli Seo Uyumlu Makale Nedir?

Semantik Özellikli Seo Uyumlu Makale Nedir?

Arama motorlarında internet sitelerinin ya da içeriğindeki yazıların arama yapıldığında daha üst sıralarda görüntülenmesini sağlayan içerikler seo uyumlu semantik özellikli makalelerdir. Neden Seo Uyumlu Makale Kullanmalıyız? İçeriğimizde de belirttiğimiz gibi içeriklerinin ya da internet sitelerinin daha çok ziyaretçi kazanması, daha çok müşteri çekebilmesi adına seo uyumlu makale kullanımı oldukça önemli bir konudur. Günümüz koşullarında, herhangi semantik nitelikteki seo uyumlu makale sahibi olmadan arama motorlarında arama yapıldığında üst sıralarda yer almak neredeyse imkansızdır.

Seo Uyumlu Makale Nedir?

Seo uyumlu makale ifadesi son zamanlarda adını duymaya oldukça alışık olduğumuz bir ifadedir. Arama motoru optimizasyonu olarak da anılan SEO, arama motorlarında bir konuya ilişkin arama yapıldığında, arama motoru sonuçlarının listelenmekte olduğu sayfada (SERP) organik anlamda trafiği artırma uygulamasıdır. Söz konusu organik trafik, doğrudan arama neticesinde elde edilmekte olup anahtar kelime kullanımına dayalı seo çalışmaları ile düzenlenmektedir. Örnek vermek gerekirse, balıkçılık ile ilgili bir blog oluşturulduğunu, ancak ilgili bloğun, arama motorlarında yapılan aramalarda organik arama sonuçları bakımından üst seviyelerde yer almadığını düşünmek gerekirse; bu neticenin alınmasına sebep olabilecek nedenlerden bir kaçı şöyledir: Balıkçılığa ilişkin sitede yanlış ve zayıf anahtar kelime kullanılması, rakip sitelerin çok daha iyi içeriklere sahip olması, link oluşturma uygulamalarında kötü olunması, kullanıcı deneyiminin kötü ve yüklenme süresinin uzun olmasıdır. Bu anlamda, arama motorlarında yapılmakta olan aramaların sonuç listelerinde üst sıralara çıkmak adına ilk olarak arama motorlarının ve sonuç listeleme sistemlerinin ne şekilde çalıştığının anlaşılması gerekmektedir.

Arama Motorlarında Seo

Google gibi arama motorlarının sonuç sayfalarında üst sıralarda görüntülenmek ve internet sitesine trafik çekmek adına içerik yazarken uygulanmakta olan kurallar dizinine seo uyumu, semantik özellikli olarak seo uyumlu bir şekilde yazılan yazılara da seo uyumlu makale denilmektedir. Seo uyumlu makale yazımına ilişkin kurallara ne kadar uyulur ise içerik ve internet sitesi de o denli, arama motorlarında yapılan aramalara ilişkin sonuçlarda üst sıralarda görüntülenecek ve bu sayede internet sitesine trafik akışı sağlanacaktır.

Seo Uyumlu Makale Yazılırken Dikkat Edilen Hususlar

Seo uyumlu makale yazılır iken, link kullanılması durumunda, söz konusu linkte anahtar kelimelere mutlaka yer verilmesi gerekmektedir. Kullanılan anahtar kelimelerin makalenin başlığında kullanılması da gereken konular arasındadır. Seo uyumlu makale yazımında;

  1. Uzun içerikli başlık kullanımından kaçınılması,
  2. İçerik yazılırken noktalama ve imla kurallarına dikkat edilmesi,
  3. Etiketlerin içerisinde de ana anahtar kelimelerin ya da yan anahtar kelimelerin kullanılması ancak yoğunluğun anahtar kelimelere değil konuya verilmesi faydalı olmaktadır.

Sonuç Olarak

Anahtar kelimelerin bağlı olduğu cümlelerin ya da doğrudan anahtar kelimelerin vurgu yapmak amacıyla aşırıya kaçmayacak şekilde kalın, italik ya da altı çizili olarak kullanılması yararlı olmaktadır. Yapılan Google araştırmaları göstermektedir ki, genel anlamda en akıcı ve kaliteli içerikler en az 300 kelimeden oluşmakla birlikte, içeriğin konusuna göre de farklılık arz etmektedir.

İçeriğe başlanıldığı sırada giriş kısmında, kullanıcılarda merak uyandıracak ve aynı zamanda dolgun bir bilgi verecek konular ele alınmalıdır ki müşteriler ya da ziyaretçiler internet sitesi içerisinde daha çok vakit geçirebilsin. Bu anlamda seo uyumlu makale hazırlarken içeriğe uygun olacak şekilde resim kullanılması, yazılan diğer makalelere ilişkin link kullanımı ve URL kullanımı da faydalı olacak seçenekler arasındadır. Kullanılacak olan resmin, konuya en uygun görsel olması, ne çok büyük ne de çok küçük boyutlu olmasına dikkat edilmelidir.

Anahtar kelime kullanımı, seo uyumlu makalenin vazgeçilmez bir parçasıdır. Dolayısıyla içeriğe ilişkin olarak kullanılacak anahtar kelimelerin analizine, içerik içerisinde kullanılmasına, sıklığına ve sayısına dikkat etmek gerekmektedir. Anahtar kelimelere mutlaka seo uyumlu makalenin giriş bölümünde yer verilmelidir. Anahtar kelimeye ilişkin girişin yapılmasının ardından içeriğin konusuna ilişkin kısa özet ve açıklama yapılması faydalı olacaktır. Gelişme bölümünde, konunun bütünüyle ele alınması, buna yönelik anahtar kelimelerin kullanılması ve ayrıntılı bilgiler verilmesi gerekmektedir. Etkili, sıkıcı olmayan ve aynı zamanda doyurucu bilgiler içeren gelişme bölümü, seo uyumlu makaleler açısından önemli bir unsurdur. Son olarak seo uyumlu makalenin sonuç bölümünde anahtar kelime kullanıılmalı, ele alınan konunun özeti ve sonucu belirtilmeli, ziyaretçiyi diğer içeriklere de davet edici nitelikte yazılara yer verilmelidir.

 

SEO-Semantik Makale

user1

İster işletme sahibi olun, isterseniz bir blog sahibi kaliteli ve deneyimli ekibimiz ile birlikte SEO, LSİ ve SEMANTİK hizmetini en uygun fiyatlar ile veriyoruz.

Benzer Yazılar
AHREFS Nasıl Kullanılır?

SEO çalışmaları yapan kişiler bakımından güçlü bir analiz ve denetim aracı ile çalışmak her daim aranan bir niteliktir. Sizler...

devamı
Grammarly Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Grammarly, makalelerin veya içeriklerin seo uyumu için gerekli olan özgünlük ve dil bilgisi kontrolü için aranan siteler arasındadır. Makale...

devamı
Kopya Kontrol – Makale Kontrol Araçları

Kopya kontrol siteleri, adından da anlaşılabileceği üzere yazılan makalelerde ya da içeriklerdeki kopya kontrolünü sağlamaktadır.

devamı
Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Yorum Gönder
× Nasıl yardımcı olabilirim?