• 0 561 612 84 00
 LSI Özellikli Seo Uyumlu Makale Nedir?

LSI Özellikli Seo Uyumlu Makale Nedir?

Kelime anlamıyla LSI (Latent Semantic Indexing) Gizli Anlamsal İndeksleme demektir. Yani içerikte kullanılan anahtar kelimeler ile içerik arasındaki uyumun belirlenmesi ve kullanılmasıdır. Bu yöntemin doğru kullanımı ile birlikte internet sitelerinizin trafiği artarken Google botları tarafından taranan sayfanızın puanı da yükselecektir. Kelimeler ve birlikte kullanılan kelime gruplarını tespit eden Google, kullanıcılarına indekslediği sayfaları ilk sıralarda sunarak bilgiyi en doğru yerden ve en doğru şekilde edinmenizi sağlamaktadır.

Daha açık bir şekilde anlatmak gerekirse Google sitenizde bulunan anahtar kelimelerin içerik ile uyumuna bakarak, kullanıcıların aramalarında üst sıralarda sizin yazılarınızın bulunmasını sağlamaktadır. Örneğin Google’da arama yapacağımız kelime “Öğretmenler Günü” olsun. Arama yaptığınız zaman internet üzerindeki bu kelimeler ile bağdaştırılacak binlerce sayfa ve içerik taranarak karşınıza Öğretmenler Günü ile en alakalı ve en bilgilendirici olanlar çıkacaktır. Yapılan taramada 24 Kasım, Başöğretmen, öğretmen, öğrenci gibi kelime gruplarının daha çok kullanıldığı tespit edilerek LSI ile Öğretmenler Günü ve bu anahtar kelimeler arasında anlamsal bir bağ kuruluyor. Okuyucuya sunduğunuz içerikte bu kelimelere yer vermeniz durumunda sıralamanız ve trafiğiniz yükseliyor.

LSİ ANAHTAR KELİME BELİRLEME

LSİ ile web sitenizin trafiğinizi arttırmak istiyorsanız ilk olarak yapmanız gereken şey kullanıcılarınızı iyi tanımaktır. Kullanıcılarınızı iyi tanımak onların niyetlerini iyi öğrenmekten geçiyor.  Bu bağlamda üç farklı kullanıcı niyeti vardır: Bilgilenme, gezinti ve aksiyon niyeti.  Örneğin Kültür- Sanat üzerine bir sayfanız olduğunu düşünelim. Ve konumuz heykeller olsun. Bilgilendirme amaçlı arama yapan kullanıcı “Heykel nedir?” şeklinde temel aramalar yapacaktır. Gezinme niyetindeki kullanıcılar ise “Michelangelo’nun heykel yapımında kullandığı malzemeler” şeklinde daha detaylı ve bir hedef doğrultusunda aramalar yapacaktır. Aksiyon niyetindeki kullanıcılar ise satın alma gibi temel eylemler olan aramalar yapmaktadır.

Kullanıcılarınıza sunduğunuz bilgilerin konseptinizin dışına çıkmaması gerekmektedir. Kullanıcıların Google’da yapmış olduğu aramalardan yararlanarak sizde belirlendiğiniz konularda içerikler üretmelisiniz.

Rakip siteleri inceleyerek SEO uyumlu kelimeler belirleyin. Yazacağınız konuyu Google’da aratarak karşınıza çıkan ilk on siteyi ve bu sitedeki yazılarda sık kullanılan anahtar kelime olabilecek kelimeleri tespit edin.

Google araçlarını kullanmayı ihmal etmeyin. Google Anahtar Kelime Planlayıcısı anahtar kelimelerinizi tespit etmekte size en büyük desteği sağlayacaktır.

Konunuzu belirledikten sonra Google ile arama yapın.  Arama sayfalarının sonunda bulunan ilgili aramalardaki kelimeler LSI kelimelerinizi bulmanıza yardımcı olacaktır.

LSI Tekniğinin Doğru Kullanımında Sağladığı Faydalar

Gizli Anlamsal İndeksleme

SEO’ya uygun bir biçimde yazılan ve LSİ tekniği ile desteklenen her yazının ve sitenin Google’da şansı yüksektir. Yapılması gereken tek şey Google algoritmalarını iyi tanımak ve bu yöntemlerden hareketle ortaya içerikler koymaktır. Yazılan makaleler kullanıcıların işine ne kadar yarıyorsa o kadar üst sıralara çıkacaksınız demektir. Bu sebeple yazı yazmak ya da sadece LSI tekniği kullanmak yeterli olmayacaktır. Google’ın sizi yükseltmek için sunduğu ve yapmanızı istediği her şeyi yaparak önplana çıkmanız kolaylaşacaktır. LSI Tekniğinin kullanımı, anahtar kelimeler, SEO uyumlu yazılar temelde size yardımcı olacak hususlardır. Fakat unutmayın ki Google’ın sistemli çalıştığı gibi sizde sistemli bir şekilde çalışırsanız karşılıklı uyumunuz olur. Bu makalede sizlere sunduğunuz LSI tekniğini tek başına kullanmak yeterli olmayacaktır. Sitenizin görselleri, düzeni, yazılarınızın içeriği ve anahtar kelimelerin kullanımı doğru kullanımı sizi daha iyi yerlere taşıyacaktır.

LSI Tekniğinin Doğru Kullanımı

  • Sitenizin trafiğinin artmasına ve sıralamanız yükselmesine yardımcı olacaktır.
  • Doğru anahtar kelimeler ile eğer satış yapıyorsanız ürünleriniz ön plana çıkarak satışlarınız yükselecektir.
  • İçeriklerinizin kalitesi artacaktır.
  • Google’da hızlı indekslenme sağlayacaktır.
user1

İster işletme sahibi olun, isterseniz bir blog sahibi kaliteli ve deneyimli ekibimiz ile birlikte SEO, LSİ ve SEMANTİK hizmetini en uygun fiyatlar ile veriyoruz.

Benzer Yazılar
AHREFS Nasıl Kullanılır?

SEO çalışmaları yapan kişiler bakımından güçlü bir analiz ve denetim aracı ile çalışmak her daim aranan bir niteliktir. Sizler...

devamı
Grammarly Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Grammarly, makalelerin veya içeriklerin seo uyumu için gerekli olan özgünlük ve dil bilgisi kontrolü için aranan siteler arasındadır. Makale...

devamı
Kopya Kontrol – Makale Kontrol Araçları

Kopya kontrol siteleri, adından da anlaşılabileceği üzere yazılan makalelerde ya da içeriklerdeki kopya kontrolünü sağlamaktadır.

devamı
Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Yorum Gönder
× Nasıl yardımcı olabilirim?