• 0 561 612 84 00
 Podcast Yayını Nasıl Yapılır?

Podcast Yayını Nasıl Yapılır?

Son dönemlerde oldukça popüler olan ve bize istediğimiz zaman durdurup devam etme hizmeti sağlayan konuşmacıların yeri geldiğinde güldürdüğü yeri geldiğinde düşündürdüğü Podcast yayınlarını siz de çok basit yöntemlerle yapabilirsiniz. Yurtdışında podcast yayınları oldukça fazla kullanılmakta, ülkemizde ise son 3-4 yıldır popülerleşmeye başlayan bu yayınlar size istediğiniz yerde istediğiniz sabah dilediğiniz programı dinleme imkânı sunuyor.

Podcast Nedir?

Temelde sesli bir bloglama yöntemi olan Podcast, radyo yayınlarına alternatif olarak çıkmıştır.2000’li yılların başında ortaya çıkmış olsa da son zamanlarda müzik platformlarının rekabetinin artmasıyla popülerliğini kazanmıştır. Podcast adı, 2004 yılında Ben Hammersly tarafından iPOD ve  “yayın” anlamına gelen “broadcast” kelimelerinin birleştirilmesiyle oluşmuştur. Türkçe ’de tam bir karşılığı olmasa da dilciler şimdilik “Cep Yayın” demeyi tercih ediyor.

Podcast denildiği zaman iki önemli yayın platformu; Apple Music ve Spotify öne çıkıyor. Ülkemizde yeni bir platform olması sebebiyle sohbet etmek isteyen ve bildiklerini paylaşmak isteyen her kesimden insan burada buluşuyor. Podcast yayınları temelde bir kazanç elde etmenizi sağlamasa da marka ve içerik üreticilerinin keşiflerinden sonra yayınlarınıza reklam alarak hobi olarak başladığınızı işe dönüştürme fırsatı sağlamaktadır. Tabi bu da tıpkı bir site oluşturduğunuzda SEO, anahtar kelimeler, LSİ, Google analizleri gibi ön plana çıkmanızı sağlayacak bir şey olmasa da dikkat etmenizi gerektiren birçok unsur var. Bu noktalara iyi dikkat ederseniz ve tanıtımınızı iyi yaparsanız podcastinizi yayımlandığınız platformda sizi öne çıkartacaktır. 

Podcast Yayınları Nasıl Yapılır?

Podcast için ilk olarak bir bilgisayar bir kulaklık bir de mikrofon yeterli olacaktır. Kulaklığınızın ve mikrofonunuzun kalitesi ne kadar yüksek olursa ses kalitesi de aynı oran da artacaktır. Bu sebeple başlangıçta basit malzemeler kullansanız da ilerleyen süreçlerde profesyonel ekipmanlar kullanmanız gerekebilir. Başlangıç aşamasında bir donanım kurmak isterseniz 100- 300 liraya temel malzemeleri internetten temin edebilirsiniz.

Podcast düzenleme programları ücretli ve ücretsiz olarak değişmektedir. Windows için kullanabileceğiniz ve başlangıçta işinize yarayacak bütün unsurları içinde bulunduran uygulama Audacity. Mac için ise GarageBan programı ücretsiz olarak sunulmaktadır. Her iki sistemde de ücretli olarak Adobe Audition programını kullanabilirsiniz. Bu programların kullanımına Youtube üzerinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Podcast yayını için gerekli malzemeleri topladıktan sonra önemli olan yaratıcı ve ilgi çekici bir isim bulmaktır. Tabi bir marka bünyesinde değil de bireysel bir yayın yapacaksanız. İsim kısmı halledildikten sonra dilerseniz bir logo dilerseniz de kapak görseli ayarlamanız gerekmektedir. Kapak resmi genellikle 150 x 150 boyutunda olmalıdır.

Ses kaydınızı oluşturduktan sonra indirmiş olduğunuz program üzerinden düzenlemeler yapabilirsiniz. Düzenlemeler sonrasında elinizde bir MP3 formatlı ses kaydı bulunmalıdır.

Daha sonra ise bir RSS feed oluşturmanız gerekmektedir.

RSS FEED Nasıl Oluşturulur?

RSS (Rich Site Summary), internet üzerinde üretilen içeriği dağıtmak için kullanılan bir web yayın şeklidir. Podcastinizi yayınlayacağınız platform sizden RSS linki isteyecektir. RSS feed oluşturmak için ilk olarak bu siteleri tespit etmeniz gerekmektedir. Bunun için en uygun sitelerden biri “Spreaker”diğeri ise “SoundCloud”. İki platformunda detaylı kullanımını Youtube üzerinden rahatça öğrenebilirsiniz. Burada yapacağınız tek şey oluşturduğunuz ses kaydını sistem üzerine yüklemek. Kapak fotoğrafı, başlık, açıklama ve etiketler yükledikten sonra paylaşmak. Paylaştığınız sayfada “rss link” adlı bölümden kopyalamış olduğunuz linki yayınlamak istediğiniz platformdaki uygun bölüme yapıştırarak yaklaşık bir saat içinde podcastinizi paylaşmış olacaksınız. Örnek vermek gerekirse kaydetmiş olduğunuz bölümü Spreaker.com adresindeki uygun bölüme yükledikten sonra Spotify’a herhangi başka bir işlem, yükleme yapmanız gerekmeyecek RSS linkiniz sizin için Spotify akışına yüklemiş olacak. Sizin yapmanız gereken tek şey dosyayı ve bilgileri spreaker.com adresine yüklemek. Spreaker dışında bu işlemleri yapabileceğiniz başka platformlarda bulunuyor. Bu sitelerde de aynı şekilde RSS link alabilirsiniz. Yani Spotify’a dosya yüklemenize gerek yok. RSS linkinizi yazmanız yeterli olacaktır.

Podcast Yayınları Nasıl Olmalı?

Podcast yayınlarının amacı dinleyiciyle bir bağ kurabilmek, onlara bilgi aktarmaktır. Bu bilgileri aktarırken kullandığınız dili özenle ve düzgün bir şekilde kullanmalısınız. Kaba bir konuşma şeklinden hiçbir dinleyici memnun olmayacaktır. Dinleyici kitlenizin isteklerine önem vermeniz de sizin yararınıza olacaktır bu sebeple Twitter, Instagram, Facebook gibi sosyal medya uygulamalarında podcast yayınızın ismiyle bir hesap açabilirsiniz.

Önemli olan bakış açınız. Bir konu birden çok kişi tarafından anlatılabilir. Sizin aralarından ön plana çıkmanızı sağlayacak şey bakış açınızdır. Bu sayede dinleyicilerinizin sizi dinlemek için yeterli sebepleri olacaktır.

Araştırmalara göre Podcast dinleyicilerinin çoğu sizi kulaklıkla dinlemektedir. Dinleyicilerinizin kulaklarına rahatsız edici seslerin (nefes sesi, mikrofon sesi, dış mekân gürültüsü vb.) gitmemesi için kayıtlarınızı sessiz bir ortamda alın ve podcast kaydınızın düzenleme aşamasında sesleri budayarak en aza indirmeye çalışın. Podcast yayınları çok küçük bütçelerle yapılabileceği gibi çok büyük bütçelerle de yapılabilmektedir. Önemli olan sizin podcastlerinize verdiğiniz önemdir. Podcastleriniz eğlence amaçlı yapılıyor bile olsa dinleyici özenli bir kayıt isteyecektir.

Podcastlerinizi Yayınlayabileceğiniz Platformlar

 • Spotify
 • iTunes
 • iHeart
 • SoundCloud
 • Audioboom.com
 • Libsyn
 • CastBox
 • Google Podcasts
 • TuneIn
 • RadioPublic
 • Stitcher Radio
 • Deezer

Podcast yayınlarına SEO uygulanır mı?

Dijital üzerinden kazanç sağlamayı hedefleyen herkesin bildiği bir konu olan SEO yayınladığınız Podcast yayınlarında ne kadar etkili olur sorusunun cevabı Podcast yayınlarının geleceğine göre değişeceğe benziyor. Yazılarınızda kullandığınız anahtar kelime yöntemini podcastinizi yayınladığınız ve RSS linki oluşturduğunuz platformda da kullanabilirsiniz. Ayrıca konu başlığının özenli seçilmesi arama listelerinde aynı konuda ortaya konulmuş içeriklerdense sizin içeriğinizin öne çıkmasını sağlayacaktır. SEO uygulaması yapmak istiyorsanız internet sitenizde podcast kategorisi koyarak konuşma metinlerini SEO’ya uygun bir şekilde yayımlayabilir ya da podcastiniz için bir internet sitesi kurabilir ve SEO uygulayabilirsiniz.

user1

İster işletme sahibi olun, isterseniz bir blog sahibi kaliteli ve deneyimli ekibimiz ile birlikte SEO, LSİ ve SEMANTİK hizmetini en uygun fiyatlar ile veriyoruz.

Benzer Yazılar
AHREFS Nasıl Kullanılır?

SEO çalışmaları yapan kişiler bakımından güçlü bir analiz ve denetim aracı ile çalışmak her daim aranan bir niteliktir. Sizler...

devamı
Grammarly Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Grammarly, makalelerin veya içeriklerin seo uyumu için gerekli olan özgünlük ve dil bilgisi kontrolü için aranan siteler arasındadır. Makale...

devamı
Kopya Kontrol – Makale Kontrol Araçları

Kopya kontrol siteleri, adından da anlaşılabileceği üzere yazılan makalelerde ya da içeriklerdeki kopya kontrolünü sağlamaktadır.

devamı
Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Yorum Gönder
× Nasıl yardımcı olabilirim?